Bilinçaltı nedir ve ne işe yarar?

Önce bilinçaltı nedir onu açıklayalım:

Bilinçaltı: Farkında olmadan bütün istemsiz vücut hareketlerimizi kontrol eden hafıza depomuzdur.

beyinBilinçaltımızda o kadar çok bilgi vardır ki tanımda da belirttiğim gibi farkında bile değilizdir. Yaşadığımız ama hatırlamadığımız bir anda olan olay hakkındaki düşüncelerimiz ve daha birçok şey burada saklıdır. Biz farkında olmasak da aslında yaptığımız gördüğümüz herşey beynimizin içindedir. Biz bunu çıkaramayız.

Hemen aklınıza şu gelecektir 🙂 Keşke bilinçaltını kontrol edebilsek..

Evet çok zeki bir insan olurdunuz. Zaten Bilinçaltınız psikologlar tarafından hipnoz edilerek kontrol edilebilir. Hipnozda çocukluk anılarınız da dahil olmak üzere herşey ortaya çıkabilir. Ki bu sistemi kendi kendinize kontrol etmeniz mükemmel bir hafızaya sahip olmanızı sağlar 🙂 Amaaa derler ya Yaratıcı’nın işine karışılmaz diye.. Eğer böyle birşey olsaydı, birine olan öfkenizi hiç unutmaz ve o insanla bir daha barışmazdınız. Ya da her zaman size söylenen bir sözün etkisi altında kalırsınız. Kısaca hiçbir olay ve duygunuzu unutmayıp her zaman hatırlardınız ve İçinizde hiçbir zaman yok olmayan bir kin, nefret kalabilirdi. Ki insanların birbirlerine olan öfkelerini unutmamalarının da ne gibi sonuçlar doğuracağını düşünmek istemem 🙂

Bilinç ise birşeyi kabul etmeden önce o nesneyi yargılar. Ve aynı anda 5-2 işlem yapabilir. bilinçaltı ise hiçbirşey yargılamadan herşeyi kabul etmektedir. Bilincimiz ve bilinçaltımızın gereksiz şeylerle dolması da büyük sorun yaratıyor. Bu konuda bahsetmiştim.

Umarım anlatabilmişimdir. Eğer merak eden olursa Bilinçaltı hakkında daha fazla ve geniş bilgi için alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.