Bilgisayar Oyunlarının Hayatmızda Yeri & Faydaları & Zararları

Bilgisayar Oyunlar birçok kişinin özellike çocukların hayatında çok önemli bir yer tutar. Farkında olsa da olmasak da bilgisayar oyunlarının bize faydası vardır. Ama faydası olduğu gibi bu oyunların zararı da çoktur.

Bilgisayar oyunlarının hayatımızda çok önemli bir yeri olabilir. Bu oyunlarla zaman geçirebilir, eğlenebilir ve hatta para bile kazanabiliriz. Kimimizin hayatında bilgisayar oyunları yoktur bile. Ama çok büyük bir eksiklik değildir bence. Bilgisayar oyunlarının faydaları ve zararları:

Faydaları

Zararları

Bilgisayar oyunlarının hayatımızda kim ne derse desin en büyük zararı dikkat dağınıklığıdır. Bu dikkat dağınıklığının nedeni kişinin oyunu unutamaması ve oyunu düşünüp durmasıdır.

Üstelik kişinin bedensel olarak sağlığının bozulmasına da neden olur. Kişi bilgisayar karşısında radyasyona maruz kalır ve kanser gibi sağlık riski oluşabilir. Hormanal bozukluklar da görülebilir. Ayrıca gözler çok yorulursa göz sağlığına, düzgün oturulmazsa da bel ağrılarına neden olur.

Bilgisayar oyunlarının dikkat dağınıklığımızı bozduğu gibi kişinin zeka seviyesini de geriletir. Özellikle gençlerin. Nasıl yani?

Kişi oynadığı bilgisayar oyunlarından aklında bir sürü şey kalır. Oynadığı oyunun geçtiği mekan, kararterler, oyun kombinasyonları,…… Oyun hakkında bir sürü şey. Bunlar kafamızın dolmasına neden olup, diğer işlere zor konsantre olmamıza ve öğrenmemizin zorlaşmasına neden olur.

Özellikle çocuklar için bu tehditler çok önemlidir. Her şeyin aşırısı zarardır. Çalışmanın da oyun oynamanında.

Bilgisayar oyunlarının saldırgan yaptığı gibi şeylere pek katılmıyorum. Bunun olması için oyun oynayan kişinin çok duygusal olması çok aşırı derecede oyunlardan etkilenmesi gerekir. Bu da birçoğumuz için geçerli değildir.

Amacım bilgisayar oyunlarının zararsız olduğunu savunmak da değil ama bilgisayar oyunu oynayan kişilere faydası oldukça fazladır. Özellikle haraketli oyun oynayanlar(Call of Duty gibi) gözleri keskinleşir.

Amerika’da yapılan araştırmada bu tip oyunların gözü keskinleştirdiği kanıtlanmıştır. Oyunda çok fazla detay oluşu şahıs oyunda detaylara çok dikkat etmesi göz keskinliğinin artmasını sağlar.

Ama başka yararları da vardır. İnsanın hayatı az çok öğrenmesini sağlayan, matamatiksel zeka arttıran vs. oyun tipleri de karşımıza çıkmaktadır.

Tavsiye: Bence bu konuyu kafanıza takmayın. Ama tiryaki de olmayın. Hiç bir oyuna bağlı kalmayın ve hayatınızda oynadığınız oyunlarla, bu oyunlarda yaptığınız işlerle kendinizi övmeyin.

Latest Comments
  1. Emir
  2. ali
  3. SELÇUK
  4. GAMZE

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.