Bilgisayar Almadan Önce – PC Rehberi

Yeni bir bilgisayar almadan önce bu yazıyı okumanız iyi olacaktır. Bilgisayarınızın parçalarını ne amaçla alacağınızı ve ne tür durumlarla karşılaşacağınızı bilmeniz gerek.

Öncelikle bütçenizi hesaplayın. Daha sonra nasıl bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu. Eğer son çıkan oyunları oynamak istiyorsanız o zaman bütçenizin biraz fazla olması gerek ama internette sörf, haber okuma, küçük oyunlar oynamak için ufak bir bütçe sizin için yeterli olacaktır.

İşe işlemci yani CPU seçimiyle başlayalım. Piyasada karşımıza çıkacak olan işlemciler AMD ve İntel bize farklı işler için farklı alternatifler sunmakta. Ama açıkcası fiyat/performans olarak AMD‘nin daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Eğer ekonomik bir PC arıyorsanız AMD’nin Sempron, İntel’in Celeron işlemcilerini kullanabilirsiniz.

Bu bilgisayara 160 GB harddisk, 1 GB ram ve bir ekran kartı yeterli olacaktır. Tabi ki bunlara uygun bir de anakart almanız gerekecek.

Benim 1.7 Ghz İntel Celeron işlemcim, 512 mb ram’im ve basit bir de ekran kartım var. Bana yeterli geliyor. Performans sıkıntısı yaşamıyorum. Maharet bilgisayarda değil onu kullanandadır 😉

Eğer orta seviye bir bilgisayar alcaksanız AMD athlon ya da Phenom II modellerini tavsiye ederim. İntel’de ise Core 2’ler işinizi görecektir.Ekran kartı, ram, harddisk ihtiyacınızı kendinize göre karşılayabilirsiniz.

Kısa Notlar: Bilgisayarda performans hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler…

  • Eğer oyun oynayacaksanız sizin için en önemli şey ekran kartıdır. Yok ben oyun bilgisayarı arıyomda ram’i, işlemcisi yüksek olsun demeyin. Oyununuz için size pek birşey fark ettirmez. 2 GB ram bile yanında iyi bir ekran kartı olduktan sonra tüm oyunları kaldırır.
  • Masaüstünde performans arıyorsanız hem işlemci hem de ekran kartınız iyi olmalı. Yaptığınız dosya kopyalamaları, dosya aktarmaları sırasında işlemci sizin için önemli bir yer tutarken büyük programları çalıştırırken de ekran kartı önemli bir yer tutar.
  • Anakartınızın iyi olmasını ve soğutucusunun kaliteli olmasını tavsiye ederim. Daha az donma yaşamak için önemlidir.
  • Çok iyi bilgisayar çabuk bozulur. Bu yüzden ihtiyacınız olmazsa kaliteli bir bilgisayar almayın derim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.