Yaratıcı olmanın önemi ve yaratıcılık geliştirme

Birçok meslek için en önemli unsurdur yaratıcılık. Her insan yaratıcı bir zekaya sahiptir. Ama her insanın bu yaratıcılık sınırı farklıdır. Ama kendimizin yaratıcılığını geliştirmek için ne yapabiliriz?

İnsanın yaratıcılığı ne kadar iyiyse o kadar zeki sayılır. Çünkü yaratıcı insan farklı olur. Farklı işler yapmayı sever. Farklı işler de büyük başarı getirebilir.

Burada işler karıştı biraz. Diyelim ki bilgisayar mühendisisiniz. Bir yazılım kodlarken yaratıcı olmanız farklı olmanızı, piyasada tek olmanızı sağlar. Bu da size büyük başarı getirir. Başarı da parayı…

Bilgisayar mühendisi olmak değil de esnaf olun. Bir manav dükkanınız olsun. Siz yaratıcı şeylerle kendinizi çok geliştirebilirsiniz. İşinizi çok daha iyi yapalır, insanları memnun etmek kendinize çekmek için farklı yöntemelr bulabilirsiniz.

Nasıl yaratıcı bir insan olabilirim?

  • Hayal gücünüzü çok kullanmalısınız. Hayal gücünüzü uğraştıracak işlerle ilgilenmelisiniz
  • Her konuda değişik fikirler düşünmelisiniz.
  • Her zaman “bu işi başka türlü nasıl yapabilirim” diye kendinize sorun.
  • Hiç birşeyin mükemmel olmayacağını unutmayın. Sizin hayalinizin de.
  • Kendinize güvenin.
  • Resim çizin, kitap okuyun, kendi kafanızdan karakterler oluşturun.
  • Her zaman aynı değil farklı birşeyler yapmaya bakın.

Kısaca hayal gücünüzü ne kadar kullanırsanız o kadar yaratıcılığınız artar. Çünkü yaratıcılık hayal gücünüze bağlıdır. Kitap okuyarak başkalarının düşüncelerini ona göre değerlendirebilir, resim çizerek hayalinizi dışarıya verebilirsiniz. Özellikle çocukların gelişiminde dikkat edilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.