Php & Mysql ve Html nedir, ne işime yarar?

Php & MysqlÜlkemizde internet kullanımı yeni yeni gelişmeye başladı. Blog’la, forum’la yeni yeni tanıştık. İşte tüm bu internetin gelişmisini internetteki web sitelerinin oluşmasını sağlayan şey web programlama dilleridir. Bu diller kısaca:

Asp, Php, Html,  Flash, Css vs.

Her dilin kendine göre bir amacı vardır. Html ve Css’de tasarım ön plandadır. Asp, Php gibi diller de ise mantıksal işlemler yapılır. Flash ise hem tasarım hem de programlamanın yapıldığı bir dildir. Ama flash çalışmalar çok yer kapladığı için pek kullanılmaz. Tabi ki de ne tasarım tek başına güzel olur ne de mantıksal işlemler. Bu yüzden tasarım ve programlama iç içedir. Mesela Php kullanıyorsak Html de bilmek gerek. Hatta Css’de.

Peki Mysql?

Mysql ise bir veritabanı yönetimidir. Mysql’in de kendine ait bir dili vardır. Sql komutları olarak internette görebilirsiniz. Ama bu kodlar sadece Mysql değil diğer veritabanı yönetimlerinde de kullanılır.

Mysql & Php adını sıkça beraber duyarız. Sql komutlarını da biz Php ile iç içe kullanılırız. Verilerimizi güvenle saklamak için Mysql gereklidir. Verilerimizi buraya Php ile girer, okutur, sileri ya da düzenleriz.

Neden Php & Mysql?

Her ikisi de ücretsiz sistemdirler. Çok tercih edilmelerinin başlıca nedeni budur. Üstelik güvenlidirler(Tabi ki %100 değil).

Php & Mysql, Html bilmek ne işime yarar?

Bunları öğrenmek tabi ki kolay birşey değildir. Bu dillerle kendinize özel ya da ticari amaçlı scriptler , web sayfaları oluşturabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.